Wyjście na balkon lub taras stanowi ważny ciąg komunikacyjny w mieszkaniu lub domu. Na balkon w mieszkaniach wychodzimy aby spędzić czas na świeżym powietrzu, podlać kwiatki, wypić kawę z sąsiadką albo piwko z sąsiadem. Okno tarasowe z wyjściem na ogród jest z kolei otwarte praktycznie całe lato, szczególnie jak ma się małe bąbelki w domu, które biegają "w tę i nazad", bo picie, bo siusiu, bo potrzebna inna piłka, a tamta lalka już niedobra, potrzeba innej...
Ważne jest więc, aby osłona okienna montowana na takim oknie spełniała nasze oczekiwania nie tylko estetyczne, ale aby przede wszystkim była praktyczna. Co zatem wybrać - firanę czy roletę rzymską?
W tym artykule chciałabym skupić się na porównaniu dwóch produktów - rolety rzymskiej z tkaniny firanowej versus firany. Oczywiście rozwiązań przesłonięcia okna balkonowego jest znacznie więcej, ale jeżeli rozpatrujemy rozwiązanie z tzw. “tkaninówki” na naszym oknie, to prędzej czy później staniemy przed porównaniem tych dwóch produktów.
ROLETA RZYMSKA
Roleta rzymska to nowoczesna forma firanki. Zatem jeżeli masz nowoczesne wnętrze taka forma przyozdobienia okna jest wręcz idealna. Rzymska świetnie czuje się w towarzystwie zasłon, które mogą pełnić funkcję czysto ozdobną lub rzeczywiście zasłaniać całe okno.
Roleta rzymska to roleta uszyta z tkaniny - może być to zarówno lekka, zwiewna tkanina firanowa, jak i z tkanina półtransparentna, a także ciężka tkanina grubo pleciona lub welurowa. Niezależnie od tego jaką wybierzemy tkaninę, zasada działania rolety rzymskiej jest taka sama - działa ona w pionie i to jest tu kluczowe. Pionowo, czyli roletę montujemy nad oknem (na suficie lub nad oknem do ściany) i roleta opuszcza się z góry na dół, więc kiedy chcemy odsłonić okno, musimy taką roletę każdorazowo podnieść do góry.
Do podnoszenia rolety służy koralik umiejscowiony z prawej lub lewej strony, niemniej jednak do okien balkonowych, często używanych warto przemyśleć roletę rzymską zasilaną silnikiem, bo wtedy naciskamy jeden przycisk i roleta wędruje do góry bez naszego wysiłku.
Decydując się na roletę rzymską najważniejszym jest zmierzenie ile centymetrów ma nasze nadproże, czyli ściana nad oknem do sufitu. Roleta rzymska zajmuje średnio ok 25cm po podciągnięciu do góry, więc żeby roleta na haczyła o otwierane skrzydło okna balkonowego, to jest to absolutne minimum jakie musi mieć nadproże.
FIRANY
Firany przeżywają obecnie swój wielki comeback po czasie, kiedy królowały na oknach naszych babć w postaci bogato haftowanych, wzorzystych reliktów przeszłości. Teraz powróciły w postaci gładkich batystów, woali, lnów lub bawełny organicznej. Sprawdzają się świetnie zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i angielskich, francuskich, prowansalskich, nowojorskich, w stylu hampton, są genialne we wnętrzach boho. Możemy je umieścić wszędzie. Dosłownie. I wszędzie się obronią, ale muszą być odpowiednio dobrane tkaninowo i uszyte w odpowiedni sposób, aby nie stanowiły dysonansu stylistycznego.
Dużym plusem firan na oknie balkonowym jest to, że działają one w poziomie - czyli przesuwamy je na prawo lub na lewo i otwieramy okno (drzwi balkonowe). Zatem dostęp do balkonu i tarasu jest bardzo szybki i bezproblemowy. Należy tylko uważać aby nie otwierać drzwi balkonowych z zasłoniętą firanką, bo możemy ją trwale uszkodzić lub podziurawić.
Firana może być zamontowana na szynach sufitowych lub ściennych i tworzy duet idealny z zasłonami, które powinny być uszyte i zamontowane dokładnie tak samo jak firana.
Dodatkowo warto zwrócić uwagę na odpowiedni dobór tkanin tak, aby firana i zasłona “nie kłóciły się ze sobą”. Jeżeli zatem wybieramy zasłony welurowe, to firana batystowa na firanach nie do końca będzie współgrać z welurem. Dobry doradca będzie potrafił dobrać idealne zestawienie zarówno firan z zasłonami, jak i tego duetu ze stylistyką wnętrza.
Agnieszka Frymus
Wróć do porad
Omega Deco
|
ul. Bolesława Leśmiana 5 80-280 Gdańsk |
Godziny otwarcia poniedziałek - środa czwartek 15.08 piątek 16.08 sobota
|
10:00 - 18:00 nieczynne nieczynne nieczynne
|